A A A

20. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę

 

W Sobotę 8 maja 2021 roku w Sanktuarium Narodowym na Jasnej Górze odbędzie się modlitwa za Kierowców w ramach 20. Jubileuszowa Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę pod hasłem „Pod Twoją obronę, Maryjo, uciekają się kierowcy”.

 

Wraz z Kustoszami Jasnej Góry – Ojcami i Braćmi Paulinami otoczymy naszą modlitwą wszystkich kierowców i użytkowników pojazdów wypraszając łaskę bezpiecznych podróży i jednocześnie apelując o odpowiedzialną i rozsądną jazdę. Będziemy też dziękować Panu Bogu przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski za służbę i pomoc kierowców podczas pandemii. Polecimy też wszystkich polskich misjonarzy i misjonarki, podróżujących po misyjnych drogach, wypraszając im łaskę wytrwałości i odwagi w wypełnianiu swoje misji w tym trudnym czasie. Dziękujemy też Panu Bogu za ich wierność i trwanie na posterunkach misyjnych podczas pandemii. Przedstawimy też wszystkie intencje przesłane do biura MIVA Polska przez Dobroczyńców i Przyjaciół MIVA Polska. Będziemy również kontynuować nasze błaganie do Matki o ustanie pandemii.

 

Tegoroczna Pielgrzymka odbędzie sięw trwającym jeszcze czasie pandemii i będzie przebiegać w formie ograniczonej z powodu restrykcji. W ramach Pielgrzymki Kierowców uda się jedynie kilkuosobowa delegacja Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska. Pozostających w domach zapraszamy do duchowego pielgrzymowania, na wzór złotych grup pielgrzymkowych.

 

Całą relację będzie można śledzić przez Radio Jasna Góra, on-line na www.jasnagora.pl oraz na FB MIVA Polska.

 

W sobotę, 8 maja o  godz. 11.00 w kaplicy Cudownego Obrazu zostanie odprawiona Msza św. w intencji Kierowców i Dobroczyńców MIVA Polska z zawierzeniem Kierowców i podróżujących oraz misjonarzy Matce Najświętszej, Królowej Polski.

Mszy św. będzie przewodniczył o. dr Kazimierz Szymczycha SVD, Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, a homilię z okazji jubileuszowej pielgrzymki wygłosi Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura, inicjator pielgrzymowania kierowców. Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki zawierzy wszystkich kierowców i misjonarzy Naszej Pani Jasnogórskiej.

 

Coroczne pielgrzymowanie kierowców na Jasną Górę odbywa się także w duchu misyjnym jako wdzięczność wszystkim Kierowcom i Dobroczyńcom za współpracę z MIVA Polska i wspieranie misjonarzy w zakupie środków transportu dla misjonarzy. W tym też duchu w czasie tegorocznej modlitwy zostanie przedstawiona i złożona na Jasnej Górze „Księga Wdzięczności MIVA Polska” zawierająca listy i podziękowania od misjonarzy z całego świata wraz ze zdjęciami zakupionych pojazdów z pomocą MIVA Polska na przestrzeni ostatniego roku 2020. Modlitwę dziękczynną za kierowców w imieniu misjonarzy odmówi ks. Piotr Pochopień, misjonarz Fidei Donum, pochodzący z diecezji kieleckiej, pracujący w Guarapuava w Brazylii.

 

Łącznie w 2020 roku MP zrealizowała 78 projektów na zakup 137 różnych pojazdów: 52 samochody; 2 ambulanse (z  funduszy akcji Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans),  4 busy; 2 traktory;24 motocykle; 51 rowerów dla katechistów (akcja uCZYNek Wiary); 1 koń z wozem.

 

Łączna suma przekazanej pomocy w 2020 roku wyniosła: 796.021 Euro.

 

Podczas mszy św. jako dar pielgrzymkowy i znak włączenia się w duchowe pielgrzymowanie zostaną przekazane symboliczne czeki na wózki dla niepełnosprawnych na misjach w ramach akcji Promienie Miłosierdzia.  Zostanie przekazana pomoc od kierowców polskich na zakup 100 wózków inwalidzkich na wszystkie kontynenty świata: do Bangladeszu(Azja), Kamerunu i Togo (Afryka), Papui Nowej Gwinei (Oceania), Peru (Ameryka Płd.). Suma pomocy na wymienione wózki wynosi 46.670 zł.

 

MIVA Polska w tegorocznej edycji akcji „Promienie Miłosierdzia” realizuje łącznie 45 projektów od misjonarzy na zakup 700 wózków inwalidzkich do najbiedniejszych zakątków świata.

 

Ramowyprogram tegorocznej modlitwy za kierowców na Jasnej Górze:

  • 10.30 – rozpoczęcie modlitwy i czuwanie w kaplicy Cudownego Obrazu;
  • 11.00 – Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu w intencji Kierowców i Dobroczyńców MIVA Polska z zawierzeniem Kierowców i podróżujących oraz misjonarzy Matce Najświętszej, Królowej Polski i Św. Krzysztofowi;
  • 13.00 – Droga krzyżowa na wałach jasnogórskich (z zachowaniem rygorów epidemiologicznych) w intencji ofiar wypadków drogowych, szczególnie tych którzy stracili życie i odnieśli rany w wypadkach i kolizjach drogowym w ostatnim czasie..

 

Pierwsza Ogólnopolska  Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę miała miejsce 18 maja 2002 roku. Mszy św, pielgrzymkowej przewodniczył wtedy Bp Jan Wątroba, ówczesny pomocniczy biskup częstochowski.

 

http://www.jasnagora.com/tematy/Pielgrzymka%20Kierowc%C3%B3w/temat_112