A A A

Dekalog kierowcy zamiast mandatu

"10 przykazań kierowców", naklejki propagujące trzeźwość za kierownicą, pouczenia i próby na symulatorze zderzeń - to czekało warszawskich kierowców, którzy przejeżdżali Rondo Dmowskiego w stolicy łamiąc przepisy.

 

W godzinach przedpołudniowych nikt nie dostał mandatu. Akcję przeprowadzono z okazji przypadającego wspomnienia św. Krzysztofa, patrona podróżujących. W ten sposób Policja, MIVA Polska oraz Krajowy Duszpasterz Kierowców promują bezpieczną jazdę.

 

- Takie akcje dają wiele, co można zauważyć nie tylko w statystykach, ale przede wszystkim w sposobie zachowania osób kierujących pojazdami - zapewnia krajowy duszpasterz kierowców, ks. dr Marian Midura. Jego zdaniem, kierowcy zaczynają spowiadać się z łamania przepisów i prosić Boga o pomoc w bezpiecznej jeździe.

 

Rano w katedrze polowej odbyła się Msza święta w intencji kierowców i ofiar wypadków. Przewodniczył jej ks. dr Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
W Eucharystii uczestniczyli kierowcy, motocykliści, rowerzyści i piesi. Wśród obecnych był m.in. wieloletni uczestnik Rajdu Dakar, Mistrz świata w terenowych rajdach motocyklowych - Jacek Czachor z całą swoją rodziną.
(por. kos / Warszawa)

 

Nasz Dziennik: Otoczmy troską życie na naszych drogach!
- Jazda po drogach ma wymiar moralny, związany z odpowiedzialnością - podkreślił wczoraj delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji bp Tadeusz Płoski, biskup polowy WP, podczas Mszy św. radiowej w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Uroczysta Eucharystia zakończyła obchody 90. rocznicy powołania do istnienia polskiej policji. We Mszy św. wzięli udział policjanci wraz ze swoimi duszpasterzami.

Odnosząc się do sobotniego wspomnienia św. Krzysztofa, patrona podróżujących, bp Płoski poruszył też bardzo ważną kwestię bezpieczeństwa na drogach. - Wciąż jest duże społeczne przyzwolenie dla rażącego naruszania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Godzimy się na bardzo szybką jazdę, narażamy życie i zdrowie, nie zapinając pasów bezpieczeństwa, przymykamy oko, jeśli ktoś z naszych bliskich lub znajomych wsiada do samochodu pod wpływem alkoholu - zauważył biskup. Podkreślił jednocześnie, że tak nie może być, bo stawką jest wartość najważniejsza - życie ludzkie. - Otoczmy troską życie na naszych drogach - apelował biskup Płoski.


Abp Zimoń poświęcił tysiące samochodów i pociąg!
- Nie chodzi o to, żeby krople wody święconej padły na samochód czy pociąg, ale o człowieka, który używa techniki w swoim życiu" - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń podczas uroczystego poświęcenia pojazdów w Tychach.

Z okazji dnia świętego Krzysztofa, który patronuje bezpieczeństwu na drodze, arcybiskup podkreślił jak znaczące i aktualne jest hasło duszpasterstwa ogólnego Episkopatu Polski "Otoczmy troską życie". Wśród pojazdów pobłogosławionych przez metropolitę katowickiego znalazł się również nowy pociąg Szybkiej Kolei Regionalnej.

- Słyszymy o tylu wydarzeniach, które nas przerażają, jeśli młodzi ludzie giną na drogach na skutek nadużywania alkoholu, nadmiernej prędkości. Trzeba ustawicznej akcji edukacyjnej, by człowiek panował nad techniką! - powiedział abp Zimoń.

(ks. as / Tychy)