A A A

Dzień Bezpieczeństwa Służb Mundurowych Warmii i Mazur

 

Jak co roku, w sierpniu w dniu 29.08.2014 r. w ośrodku Caritas w Rybakach odbył się Dzień Bezpieczeństwa Służb Mundurowych. Dzień ten zaczyna się modlitwą o bezpieczne poruszanie się po drogach, potem w ramach integracji mundurowi Warmii i Mazur uczestniczą w rozgrywkach sportowych. Organizatorem spotkania jest Duszpasterstwo Kierowców, Służby Celnej i Policji. Honorowy patronat objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski pan Marian Podziewski.

Na początku odbyła się Msza święta polowa, którą celebrowali kapelani służb mundurowych: Policji, Służby Celnej, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i Leśników. Mszy św. przewodniczył delegat Metropolity Warmińskiego ks. dr Zbigniew Czernik, kapelan KW Policji w Olsztynie, a homilię wygłosił ks. dr Marian Midura, kapelan Służby Celnej. - Modlitwą objęto wszystkie służby mundurowe, ich Rodziny i wszystkich poruszających się po drogach. Następnie zostały poświęcone pojazdy wszystkich służb mundurowych - pojazdy poświęcił ks. dr Piotr Dernowski, kapelan Straży Miejskiej. Odbyła się także prezentacja prowadzona przez Naczelnika WRD KW Policji w Olsztynie - mł. insp. Roberta Zalewskiego - poświęcona aktualnej sytuacji na drogach co do bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ciepłe i pełne zachęty słowa do wszystkich służb mundurowych przekazał gen. Józef Gdański, komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, który też złożył serdeczne życzenia Straży Miejskiej z Olsztyna z racji ich święta. Następnie przystąpiono do rywalizacji sportowej poszczególnych reprezentacji: a więc piłka nożna, piłka siatkowa plażowa i niespodzianka dla VIP-ów, bowiem nie tylko podwładni ale także i nasi przełożeni Komendanci, Dyrektorzy, inne osoby funkcyjne mogli wykazać się sportowymi umiejętnościami, przystąpili do rywalizacji w turnieju gry w Boule (tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi).

W turnieju piłki nożnej Służb Mundurowych o Puchar Wojewody Warmińsko-Mazurskiego wzięło udział 12 zespołów. Po emocjonującym meczu finałowym w rzutach karnych wygrał zespół Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Drugie miejsce zajął zespół Żandarmerii Wojskowej z Elbląga a trzecie zespół Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy. W turnieju wzięły udział jeszcze reprezentacje: Izby Celnej Olsztyn, KPP Iława, KPP Szczytno, KMP Olsztyn, Batalion Składowania Olsztyn, Nadleśnictwo Zaporowo, Nadleśnictwo Lidzbark, Nadleśnictwo Parciaki, Straż Miejska Olsztyn. Najlepszym bramkarzem został zawodnik KPP Nidzica, królem strzelców Krzysztof Stankiewicz z KWP Olsztyn a najlepszym piłkarzem wybrano Łukasza Wolaka z Izby Celnej. Puchar Fair Play otrzymał zespół z Parciak.

W turnieju siatkówki plażowej o Puchar Prezydenta Olsztyna wzięło udział także 12 zespołów. Pierwsze miejsce zajął zespół Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie a najlepszym siatkarzem został Andrzej Mankof też KM Policji z Olsztyna. Nagrody ufundował Wójt Gminy Stawiguda i firma R-Gol z Ostródy oraz księża kapelani.

W turnieju gry w Boule dla osób funkcyjnych o Puchar Metropolity Warmińskiego J.E. Abp. Wojciecha Ziemby wystartowało 9 par. Zwycięską okazała się para z Izby Celnej, drugie miejsce zajęli wspólnie reprezentant WKU i Żandarmerii Wojskowej z Elbląga a trzecie reprezentacja ITD. Ponadto, wzięły udział: KPP Szczytno, KPP Nidzica, Służba Więziennictwa (2 zespoły) Emeryci, Straż Miejska.

Na zakończenie turniejów sportowych odbyło się spotkanie przy dziku pieczonym na rożnie, które to sponsorowała Apteka „Kopernik” z Olsztyna.

 


opr. Grzegorz Szczęsnowicz Straż Miejska Olsztyn

ks. Marian Midura