A A A

Gazeta Wyborcza - KAI

Rozpoczął się Tydzień św. Krzysztofa - patrona kierowców
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA

Pod hasłem ,,Kierowcy solidarni z misjonarzami" w niedzielę 19 lipca rozpoczął się Tydzień św. Krzysztofa. Do przyszłej niedzieli w całym kraju prowadzona będzie zbiórka na zakup środków transportu dla misjonarzy oraz promowane będą zasady bezpiecznej jazdy.

Tydzień św. Krzysztofa rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji kierowców i ich rodzin, odprawiona w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie. W uroczystościach ku czci patrona kierowców wziął udział dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki, misjonarze, a także zawodnicy ORLEN Team z kapitanem Jackiem Czachorem na czele i policjanci z wydziału Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Komendy Stołecznej Policji.

Po Eucharystii na placu przy sanktuarium tradycyjnie zostały poświęcone pojazdy, a mimo deszczu odbył się także festyn rodzin kierowców. Powstały m.in. miasteczka ruchu drogowego z konkursami dla dzieci, policja prezentowała sprzęt potrzebny do kontroli bezpiecznego ruchu na drodze.

Z kierowcami rozmawiał ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców. Wręczał im m.in. książeczki z ,,10 przykazaniami kierowcy", z kolei przedstawiciele Fundacji ,,Kierowca Bezpieczny" Krzysztofa Hołowczyca rozdawali gadżety związane z tematyką bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. odblaskowe kamizelki i zapachy do samochodu, przypominające o zachowaniu trzeźwości na drodze.

Kierowców zachęcano też do finansowego wsparcia polskich misjonarzy posługujących w wielu krajach świata. MIVA Polska prosiła o ofiary, które przeznaczone będą na kupno samochodów potrzebnych zakonnikom do sprawnego przemieszczania się na terenach misyjnych. Akcji towarzyszył hasło: ,,1 grosz za 1 km przejechany bez wypadku".

Podczas festynu odbyło się także uroczyste wręczenie Złotej Kierownicy św. Krzysztofa dla wzorowego kierowcy. Otrzymał ją w tym roku inspektor Jacek Zalewski, dyrektor Departamentu Analiz i Nadzoru MSWiA, wcześniej szef Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Już po raz czwarty dzień wspomnienia św. Krzysztofa, 25 lipca obchodzony będzie jako Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy. W godzinach przedpołudniowych, na Rondzie Dmowskiego w Warszawie stołeczna drogówka we współpracy z Krajowym Duszpasterzem Kierowców, ks. dr. Marianem Midurą i organizacją MIVA Polska poprowadzi tzw. ,,Dzień bez mandatu". Tego dnia kierowcy zamiast mandatu otrzymają m.in. odblaskowe kamizelki, a także wezmą udział w próbie na symulatorze zderzeń.

Tydzień św. Krzysztofa zakończy się w niedzielę, 26 lipca w sanktuarium maryjnym w Rychwałdzie koło Żywca. Przybędą tam z pielgrzymką pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsko-Białej, egzaminatorzy, instruktorzy jazdy i kierowcy.

O godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza św. za kierowców pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Tadeusza Rakoczego, z udziałem przełożonego krakowskiej prowincji franciszkańskiej o. Jarosława Zachariasza. Podczas uroczystości nastąpi poświęcenie i przekazanie misjonarzom samochodu, ufundowanego przez NSZZ ,,Solidarność" przy WORD w Bielsku-Białej oraz lokalne środowiska kierowców.

Organizatorem Tygodnia św. Krzysztofa jest Działająca w strukturach Komisji Episkopatu Polski ds. Misji agenda MIVA Polska we współpracy z Krajowym Duszpasterstwem Kierowców.

W ub. roku MIVA Polska sfinansowała lub współfinansowała zakup pojazdów w 21 krajach świata. Zakupiono i przekazano misjonarzom 8 motocykli, 24 auta (przeważnie pojazdy terenowe), 24 rowery, 1 barkę (w Brazylii na Amazonii) i 1 quad (na Madagaskarze). Najwięcej pojazdów powędrowało do Zambii (3 auta i 6 rowerów), Papui Nowej Gwinei (3 auta i 1 motocykl), Ruandy (4 auta). Łączna wartość zrealizowanych projektów to 462 680 Euro. Kolejnych 28 projektów jest w trakcie realizacji (19 aut, 1 motocykl, 1 łódź i 12 rowerów, 2 konie), a 27 projektów to prośby, które czekają na wsparcie.

MIVA Polska powstała w 2000 r. Działa jako agenda Komisji Episkopatu ds. Misji. Mission Vehicle Association (MIVA) to specjalistyczna organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. Od 60 lat działa w Austrii (www.miva.at), jak również w Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Słowacji, nawet w Korei Południowej, USA (w Waszyngtonie - MIVA Ameryka).