A A A

Modlitwa za żeglarzy i lotników

 

W niedzielę 12 maja br. w Sanktuarium Fatimskim w Olsztynie już po raz szósty modląc się rozpoczynali sezon na wodzie Żeglarze!

 

We Mszy świętej pod przewodnictwem ks. Infułata Juliana Żołnierkiewicza wzięli udział licznie zgromadzeni Żeglarze z Jezior Mazurskich oraz z wielu miejsc kraju szczególnie Gdańska i Polski północnej.

Homilię wygłosił ks. Stanisław Dźwil a ks. Marian Midura – Krajowy Duszpasterz Kierowców modlił się o bezpieczeństwo na wodzie dla wszystkich kierujących łodziami i żaglówkami oraz wszystkich podróżujących na wodzie.

Ks. Prałat Marian Matuszek – proboszcz i kustosz Sanktuarium Fatimskiego podziękował wszystkim za udział w tej pięknej modlitwie, za przygotowanie żeglarskiej dekoracji i wspólnie z ks. Infułatem Julianem Żołnierkiewiczem poświęcił akcesoria żeglarskie, kapoki, wędki i małą żaglówkę stojącą z boku przy ołtarzu.

W modlitwie wspomniano też wszystkich żeglarzy co odeszli już do Pana i trwają w Jego Porcie.

W Sanktuarium Fatimskim całej żeglarskiej modlitwie wraz z Panią Fatimską patronował św. Brendan – patron Żeglarzy i Podróżników, a każdy z obecnych otrzymał obrazek z modlitwą do św. Brendana.

 

Modlitwa ze świętym Brendanem

Boże, Panie morza i lądu, Ty napełniłeś swego sługę Brendana duchem odwagi i mocą w pełnieniu Twej misji na rozległych morzach; Ty ukazałeś mu cuda i głębię Twych wspaniałych tajemnic.

Daj nam, którzy z wdzięcznością wspominamy jego życie i posługiwanie oraz wzywamy jego opieki, abyśmy stali się nieustraszonymi pielgrzymami i głosicielami wiary chrześcijańskiej.

Prosimy o to przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

 

Również w tym Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie swój sezon rozpoczęli lotnicy, szybownicy i spadochroniarze.

We Mszy świętej w której polecano Bożej Opatrzności bezpieczeństwo na niebiańskich szlakach uczestniczyła Dyrekcja Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego, pracownicy, członkowie i ich Rodziny. Przygotowano specjalną dekorację w sanktuarium: z chóru zwisał piękny kolorowy spadochron, w nawie bocznej umieszczono prawdziwy szybowiec.

Wszyscy biorący udział w tej uroczystej celebracji otrzymali pamiątkowe obrazki z zachętą do częstego odmawiania modlitwy tam zawartej – do patronki Lotników – Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej.