A A A

Odblaskowa akcja Policjantów i Celników w Dywitach


W Gminie Dywity w powiecie olsztyńskim wydarza się bardzo dużo wypadków z udziałem pieszych! Dlatego w niedzielę 22 lutego br. w Dywitach w obydwu parafiach: pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza i w Różnowie w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej przeprowadzone zostały akcje: „Odblaski dla każdego i małego i dużego” - akcji patronował Krajowy Duszpasterz Kierowców i Kapelan Służby Celnej - ks. Marian Midura. Tę akcję bezpośrednio wspierali funkcjonariusze Komendy Miejskiej  Policji w Olsztynie na czele z naczelnikiem Wydziału Prewencji podinsp. Bernadetą Ćwiklińską-Rydel oraz funkcjonariuszami z Izby Celnej w Olsztynie z Wydziału Zwalczania Przestępczości: Mariuszem Hotowczycem i Dariuszem Stasiukiem.

 

Celem akcji było promowanie noszenia odblasków, ale w taki sposób, aby każdy ten odblask został od razu naklejony na wierzchnim ubraniu i aby był cały czas noszony. Okazuje się, że rozdano już bardzo wiele odblasków, ale większość z nich wylądowała w kieszeniach lub szufladach i nie służą temu do czego są przeznaczone: do pomocy pieszym w byciu widocznym na drodze! W czasie Mszy świętych ks. Marian przedstawiał prezentację multimedialną o chrześcijańskim sposobie poruszania się po drogach oraz o konieczności noszenia odblasków i bycia widocznym na drodze - kiedy obok przejeżdża i to nieraz szybko bardzo wiele pojazdów. Ks. Proboszcz - ks. Kazimierz Dawcewicz bardzo chętnie podjął się współpracy i wspierał całe przedsięwzięcie.

 

Pani Naczelnik Wydziału Prewencji z KM Policji w Olsztynie przedstawiła aspekty prawne co do konieczności noszenia odblasków oraz zachęciła do tego, aby każdy pozwolił przykleić na swoim ubraniu odblaski. Przy wyjściu z kościoła Policjanci i Celnicy przyklejali odblaski, które specjalnie na taki rodzaj akcji przygotowała i podarowała nam firma Sakowska z Wesołej k. Warszawy. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dywitach kilka dni wcześniej również uczestniczyły w podobnej akcji i otrzymały odblaski, a przychodząc w niedzielę do kościoła z dumą pokazywały, że odblaski już mają naklejone! Podobnie w drugiej parafii w Różnowie wszyscy zostali oklejeni odblaskami.

 

/MM/