A A A

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków w Olsztynie

 

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie odbyły się dziś (18.11) uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Od lat przypada on w trzecią niedzielę listopada.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych, a po mszy otwarta została wystawa przedstawiająca konsekwencje brawury i lekkomyślności na drogach. W Polsce każdego dnia na drogach ginie 9 osób. W ciągu roku to już małe miasto. Sprawcami wypadków są głównie kierowcy wykazujący się niepotrzebną brawurą. Dużą część wypadków powodują pijani za kierownicą.

W naszym kraju wypadki na drogach zdarzają się stanowczo za często – powiedział w trakcie kazania ksiądz Artur Olędzki, odprawiający dziś mszę. Wspomniał przy tym, że jesteśmy krajem, który ma w Unii Europejskiej najgorszą statystykę, jeśli chodzi o wypadki. – Polska jest w czołówce krajów europejskich jak chodzi o śmiertelność wypadków. Na to, by doszło do nieszczęścia, składa się wiele przyczyn.

Potem wspomniał, że podstawowym obowiązkiem w świecie chrześcijańskim jest okazywanie sobie miłości, co nie jest łatwe, zwłaszcza gdy dotyczy to osób, które są sprawcami wypadków. Jednak powinniśmy umieć wybaczyć osobom, które spowodowały śmiertelny wypadek. One są i tak obciążone wyrzutami sumienia, bo spowodowały śmierć osób, bywa, że swoich bliskich.

Krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura nawołuje do tego, byśmy na drogach kierowali się miłością. Starajmy się krzewić na drogach życzliwość, zrozumienie i zwyczajne ludzkie poczucie przyzwoitości – powiedział ksiądz Olędzki. Dodał też, że papież Benedykt XVI nawołuje kierowców do zachowania rozsądku na drodze, bo lekceważenie bezpieczeństwa i szarżowanie stwarza zagrożenie życia, a to jest wykroczeniem przeciwko prawom boskim – życiu i zdrowiu.

Na koniec ksiądz Olędzki wspomniał, że dowodem największej miłości człowieka do człowieka jest ofiarowanie narządów swego bliskiego po śmierci, celem ratowania życia drugiego człowieka.

To największy dar miłości i powinniśmy akt, czyli podpisaną decyzję zmarłego o przekazaniu swych organów na przeszczepy uszanować – podsumował.

Po mszy nastąpiło otwarcie wystawy fotografii. Przedstawia ona, ku rozwadze, najbardziej typowe wypadki. Jak wspomniał proboszcz parafii Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, wystawa ma skłonić do zastanowienia się nad ulotnością i kruchością życia, nabrania szacunku do niego.

Informacja i zdjęcia wg portalu: www.olsztyn24.com
ATK

 

Msza święta w intencji ofiar wypadków (Radio Olsztyn)

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zorganizowało mszę świętą w intencji Ofiar Wypadków i Poszkodowanych. Nabożeństwo odprawił w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej przy ulicy Bajkowej 15 Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Olsztynie ksiądz kanonik doktor Artur Oględzki. Po mszy została odsłonięta wystawa "Kierowco - kieruj się Miłością i Wyobraźnią na drodze''. Trzecia niedziela listopada to Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Krajowy Duszpasterz Kierowców ksiądz doktor Marian Midura przypomina, że szczególnie dzisiaj należy pamiętać w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających tego powodu tragedie osobiste. wg. www.ro.com.pl

 

Info z ogólnopolskiej akcji:
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
BP KEP, awo / br, 2012-11-18

 

O bezpieczne poruszanie się po drogach, „by nie było już więcej tragicznych zdarzeń i ludzi cierpiących z powodu wypadków” apeluje krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura oraz MIVA Polska. W trzecią niedzielę listopada - 18 listopada - przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.


„Z całego serca zachęcam wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się Miłością na każdej drodze i w każdym dniu naszego życia! … Bo śmierć może niespodziewanie spotkać każdego z nas, zanim dożyjemy starości” – mówił w 2006 r. biskup polowy Wojska Polskiego śp. bp Tadeusz Płoski. Jego słowa przypomina krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura przed Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zachęca, by w tym dniu szczególnie pamiętać w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich.


Obchody trzeciej niedzieli listopada co roku są połączone z modlitwą za tych, którzy zginęli lub zostali poszkodowani na drogach. W katedrze polowej w Warszawie Mszy św. o godz. 13.00 będzie dziś przewodniczył ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska – organizacji wspierającej polskich misjonarzy w zakupie środków transportu. W Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie po Mszy św. o godz. 11.30 zaplanowano otwarcie wystawy o tragicznych wypadkach „Kierowco – kieruj się Miłością i Wyobraźnią na drodze”. W obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków włącza się też aktywnie m.in. duszpasterstwo kierowców diecezji legnickiej. W Wielowsi niedaleko Lubina planuje ono 18 listopada modlitwę wypominkową.


W lipcu 2012 r. w Zabawie, na terenie diecezji tarnowskiej, odsłonięto pomnik „Przejście” poświęcony ofiarom wypadków komunikacyjnych. Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych rozpoczęły się tam już w piątek 16 listopada. W programie znalazły się m.in. warsztaty dla rodzin ofiar wypadków, kurs pierwszej pomocy, prelekcje poświęcone bezpieczeństwu na drodze, seminarium naukowe w Ośrodku Wychodzenia z Traumy oraz koncert. W niedzielę, 18 listopada po Mszy św. o godz. 11.00 w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie zgromadzeni będą modlili się przy pomniku ofiar wypadków komunikacyjnych. Zaplanowano również prezentację książki Agnieszki Zydroń pt. „Dzień, który zmienił ich życie”, w której autorka opowiada o tragicznych losach ludzi, którzy przeżyli ciężkie wypadki.


Jak informuje MIVA Polska, w Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych rozdane zostaną odblaski dla pieszych i rowerzystów przygotowane przy współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie. To również okazja do wsparcia projektu „Ratujmy życie – misyjny ambulans”. Polega on na tym, że ofiary z okazji wypominek przekazane do MIVA Polska zostaną przeznaczone na pomoc w zakupie ambulansu misyjnego do Afryki w Burkina Faso, gdzie będzie służył ratowaniu ludzkiego życia.


Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) został zainicjowany przez angielską organizację RoadPeace w 1993 r. Przez szereg lat był znany jako Europejski Dzień Pamięci. 26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem pamięci o ich rodzinach. W Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy go 19 listopada 2006 r. w katedrze polowej w Warszawie. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, a przewodniczył im wówczas bp Tadeusz Płoski.

wg. http://ekai.pl